80-180 Gdańsk, ul. Częstochowska 27/m1
+48789022497
muszarskabasia@gmail.com

Szampon prostujący włosy

szampon prostujący włosy

Szampon prostujący włosy zawiera w swoim składzie około 80% kwasów organicznych, które na co dzień spożywamy najwięcej wraz z owocami, warzywami czy mlekiem. Dlatego też jest on wpełni bezpieczny dla człowieka. W swoim składzie nie zawiera żadnych parabenów oraz formaldehydu i jego pochodnych (np. formalina), które znajdują się w większości keratyn.
Oczywiście są już też keratyny, które nie posiadają tych składników. Nie ma sensu ich tu wymieniać i dzielić, gdyż najłatwiej można poznać to po żrącym zapachu jaki wydziela się podczas suszenia i prostowania włosów.

Szampon w swoim składzie zawiera między innymi:

Kwas jabłkowy

Naturalnie występuje w jabłkach i rabarbarze. W przemyśle oraz farmaceutyce stosuje się go jako konserwant. Bardzo popularnie wykorzystywany w kosmetyce  do peelingu twarzy. Posiada wiele wartości prozdrowotnych, opóźnia procesy starzenia i powstawanie zmarszczek

Kwas mlekowy

Naturalnie występuje w serach, jogurtach, kwaśnym mleku, warzywach i owocach  oraz wszelkich kiszonkach, np. kapusta i ogórki kiszone. Wywiera dobroczynny udział na nasz organizm, szczególnie układ trawienny. Działa bakteriobójczo i przeciwgnilnie

Kwas winowy

Naturalnie występuje w owocach, szczególnie w winogronach z których produkowane jest wino. Z ta właśnie pochodzi jego nazwa. Szeroko stosowany w żywności jako stabilizator kwasowości. Spożywany zapobiega niestrawności. Posiada silne właściwości prebiotyczne

Kwas glikolowy

Naturalnie występuje w trzcinie cukrowej, buraku cukrowym czy ananasie. Jest używany w produkcji preparatów ochrony skóry powodując zmniejszenie zmarszczek czy trądziku młodzieńczego. Również powszechnie stosowany jest w preparatach higieny osobistej.

Cały zabieg prostowania włosów szamponem prostującym przebiega bardzo podobnie jak w przypadku keratynowego prostowania włosów.
Najpierw myjemy włosy specjalistycznym szamponem oczyszczającym, który jednocześnie otwiera łuskę włosa. Pozostawiamy szampon na włosach przez około 3 minutki.

Następnie nanosimy szampon prostujący na włosy i czekamy 20 minut, aż zareaguje z włosem. W tym czasie preparat łączy się z keratyną znajdującą się we włosie powodując denaturację białka włosa. Proces ten jest bezpieczny i nie uszkadza on wiązań dwusiarczkowych we włosie.

Dalej, suszymy włosy, a następnie wprasowujemy profesjonalna prostownicą preparat we włosy. 

Pierwsze mycie włosów może nastąpić już zaraz po zabiegu. Ja jednak zalecam odczekanie do dwóch dni by preparat jeszcze poreagował we włosach.

Efekt, przy odpowiedniej pielęgnacji powinien pozostać według producenta do 4 miesięcy.

przekrój włosa
Źródło: A. Bochenek, M. Raicher, Anatomia człowieka tom V, PZWL, Warszawa, 2007 str. 351.

Pielęgnacja włosów po zabiegu

Producent zaleca, w celu maksymalnego przedłużenia efektu prostych włosów stosowania jego dedykowanych kosmetyków. Jednakże należy przestrzegać kilku standardowych wskazówek przy pielęgnacji prostych włosów. Należy unikać szamponów z wyższym PH niż włosy, czyli od około PH 6,5. Szampony te, im bardziej są zasadowe, tym mocniej otwierają łuskę włosa przez co wypłukują substancje, które były wcześniej wprowadzone oraz naturalna keratynę. większa część szamponów przeciwłupieżowych ma wysokie PH, nawet 8-9. Również szampony dla dzieci, które nie szczypią w oczy, mają PH zbliżone do 7, gdyż takie PH ma właśnie nasze oko. Warto czytać etykiety na opakowaniu i zwracać uwagę by szampony te nie zawierały w swoim składzie SLS, soli, oraz niektórych alkoholi, a w szczególności denat

Bardzo istotne jest również olejowanie włosów po zabiegu. Więcej na temat olejów i ich stosowania mozesz również poczytać tutaj.

Komu  jest zalecany szampon prostujący włosy

Szampon prostujący włosy zalecany jest przede wszystkim Panią, które są uczulone na preparaty keratynowe stosowane podczas zabiegu keratynowego prostowania włosów ( np. zaczerwienienie lub swędzenie skóry po zabiegu).

Szampon jest bardzo bezpieczny więc można wykonywać nim zabiegi kobietom w ciąży i karmiącym. Jednak w każdym indywidualnym przypadku zalecam skonsultować się z lekarzem prowadzącym. 
Również należy wziąć pod uwagę, że jest to stan odmienny, a w organizmie kobiety występują przemiany, które normalnie występują, dlatego trudno jest przewidzieć ostateczny rezultat zabiegu.

Zabieg taki można przeprowadzić dziewczynką które mają duży problem z niesfornymi lokami, bądź mocno puszącymi się włosami, gdzie jest to jedyny sposób by skrócić czas ujarzmienia włosów i usprawnić oraz skrócić czas na doprowadzenie włosów do porządku. 
Osobiście nie uważam tego za jakąś fanaberię tylko organizację i usprawnienie czynności pielęgnacyjnych dziecka, chociaż spotkałam się z różnymi negatywnymi opiniami na ten temat, wypowiadanymi przez osoby nie obeznane oraz nie mające pojęcia jakie mogą to być trudne przypadki. 

Komu nie jest zalecany szampon prostujący włosy

Szampon prostujący włosy zdecydowanie nie jest zalecany wszystkim osobom, które mają rozjaśniane włosy, robiły sobie dekoloryzację lub farbowały przy użyciu silnych utleniaczy (wszystko zależy od % stężenia wody w rozjaśniaczu dodanym do farby). W takim przypadku, kiedy włos jest silnie zniszczony a w środku nie ma budulca, szampon prostujący po prostu nie ma jak zadziałać. 
Również osoby, które często korzystają z kąpieli morskich oraz w basenie lub nie zwracają uwagi jakich używają kosmetyków po zabiegu może zdziwić zbyt krótki efekt wow po zabiegu.

szampon prostujący włosy