Jakich szamponów najlepiej używać

Nie wystarczy tylko zrobić keratynowe prostowanie włosów. Po takim zabiegu o swoje włosy należy odpowiednio dbać.
Dlatego, często zadajecie mi pytanie – Jakich szamponów najlepiej używać by mieć piękne i zdrowe włosy? 

I nie chodzi tu tylko o stosowanie ich po zabiegu keratynowego odżywiania i prostowania włosów, ale do stosowania codziennego. keratynowe-prostowanie- włosów-Trójmiasto-gdańsk-sopot-gdynia-okolice-barbara-muszarska-specjalistka-789022497
W tym artykule znajdziecie opis substancji, których powinnyście unikać oraz o mitach  jakie często można usłyszeć o niektórych z nich.

SLS i SLES

Szampony z siarczanami SLS i SLES skutecznie myją włosy i wytwarzają dużo piany, ale mogą podrażnić skórę głowy i na pewno wypłukują keratynę z włosów. Wtedy nasza fryzura staje się poplątana, trudna do ujarzmienia i przesuszona. Siarczany sodu są również odpowiedzialne za wypłukiwanie koloru z farbowanych włosów. Pewnie dlatego często obwiniałyście za to farby do włosów nie zdając sobie sprawy, że tak na prawdę winny był zły szampon.
Na rynku coraz częściej dostępne są szampony, które nie zawierają siarczanów i są tak samo skuteczne. To, że szampon nie wytwarza dużej ilości piany nie oznacza, że źle myje włosy. Dlatego przed zakupem szamponu warto sprawdzić na etykiecie jego skład. I tak silne detergenty mają nazwy  trójczłonowe i kończą się wyrazem „Sulfate”:

  • Sodium Lauryl Sulfate (SLS),
  • Sodium Laureth Sulfate (SLES),
  • Ammonium  Lauryl Sulfate,
  • Sodium Laureth-2 Sulfate,
  • Myreth Laureth Sulfate,
  • Mipa Laureth Sulfate,
  • Sodium Coco Sulfate.

Łagodne detergenty to:

  • Lauryl Glucoside,
  • Cocamidopropyl Betaine,
  • Sodium Cocoyl Glutamate,
  • Coco Betaine.

Parabeny

To konserwanty przedłużające życie kosmetyków, nie dopuszczają do powstawania pleśni, a dzięki temu kosmetyki mogą długo leżeć na sklepowych półkach. To właśnie parabeny są odpowiedzialne za reakcje alergiczne, powodują m.in. pokrzywkę, wyprysk kontaktowy i rumień. Jednakże najbardziej dotkliwą i trudną w leczeniu chorobą, powodowaną przez parabeny, jest AZS – atopowe zapalenie skóry. Jeśli możemy to unikajmy tych składników:

  • Methylparaben,
  • Glutaraldehyde,
  • Hexamidine-Diisethionate,
  • Ethylparaben,
  • Isopropylparaben,
  • Propylparaben,
  • Phenol,
  • Butylparaben,
  • Benzylparaben.

Gluten

To mieszanina białek roślinnych występującą w ziarnach pszenicy, żyta czy jęczmienia. Dziesiątki osób jest na niego uczulonych  lub go nie toleruje. Jeżeli i Ty jesteś na niego uczulona to powinnaś wyeliminować go nie tylko ze swojej codziennej diety , ale i unikać w kosmetykach, których jest składnikiem. Ale jeżeli jest on dla Twojego organizmu i skóry obojętny, to szkoda czasu na przekopywanie przez setki opisów na szamponach by go wyeliminować.

Silikony

To składniki produktów do włosów, które owiane są złą sławą. W większości przypadków, są to zupełnie bezpodstawne oskarżenia i mity. Często powtarzany mit to ten o blokowaniu przenikania do włosa dobrym składnikom odżywczym. Faktycznie, może mieć to jakiś sens, pod warunkiem, że silikony nawarstwią się i faktycznie dostęp innych składników jest zablokowany. Nadbudowane silikony mogą matowić włosy i je przesuszać. Włosy mogą wyglądać jak „siano„. keratynowe-prostowanie- włosów-Trójmiasto-gdańsk-sopot-gdynia-okolice-barbara-muszarska-specjalistka-789022497Wtedy niestety nie mamy innego wyjścia jak zmyć je z włosów. Niestety część z nich schodzi tylko pod wpływem działania szamponów z mocnymi detergentami czyli SLS i SLES. Tak  więc koło pielęgnacyjne się zamyka. Silikony najmniej porządane to:

– simethicone ,
– trimethylsilylamodimethic one,
– trimethicone , 

– trimethylsiloxysilicates .

Natomiast silikony, których można używać gdyż albo same wyparowują, albo rozpuszczalne są w wodzie to:

silikony z PEG na poczatku – decydującą jest cyfra/liczba widniejąca przy PEG. Zasada jest prosta -im wyższy znacznik, tym większa rozpuszczalność w wodzie – każdy poniżej 4 nie rozpuszcza się w wodzie wcale, zaś powyżej 10 – bardzo dobrze,
– cyclometicone,
– cyclopentasiloxane,
– cyclotetrasiloxane,
– cyclohexasiloxane,
– octamethyl cyclotetrasiloxane- dimethicone copolyol,
– lauryl methicone copolyol,
– hydrolyzed wheat protein hydroxypropyl polysiloxane,

Poniższe silikony można zmyć samą odżywką lub łagodnym szamponem:

– amodimethicone,
– beheonoxy dimethicone,
– dimethicon,
– dimethiconol, 

– phenyl trimethicone.

Jak same zapewne już wiecie nie wszystkie substancje są niekorzystne dla naszych włosów. Ale jeżeli jesteście po odżywczo prostującym zabiegu keratynowym to niestety o silnych detergentach musicie na jakiś czas zapomnieć by zmaksymalizować efekt odbudowy włosów.

Na koniec mam dla Was specjalną radę jak domowym sposobem szybciej nawilżyć włosy.
Do każdej odżywki dodaj od 2 do 5 kropli gliceryny kosmetycznej, która jest higroskopijna i spowoduje, że Twoje włosy będą bardziej nawilżone. Tylko nie przesadź bo skutek może być odwrotny lub Twoje włosy mogą nabrać dużego obciążenia.
Zawsze proponuję eksperymentować od mniejszej ilości, by nie przesadzić.
Gliceryna to super wydajny środek w super cenie, bo kosztuje 3-5 zł i dostaniesz ją w każdej aptece. Jeżeli szukasz więcej artykułów na temat pielęgnacji włosów kliknij tutaj.

Zalecane przeze mnie specjalistyczne produkty, do pielęgnacji włosów, dostępne tylko po za siecią sklepową lub w dobrych salonach fryzjerskich znajdziesz klikając w poniższy obrazek.
keratynowe-prostowanie- włosów-Trójmiasto-gdańsk-sopot-gdynia-okolice-barbara-muszarska-specjalistka-789022497