Wypadanie włosów jest procesem całkowicie naturalnym. Mamy od 100 do 150 tysięcy włosów na głowie. Codziennie tracimy kilkadziesiąt włosów i nie powinno nas to niepokoić. Ustalono, że normą jest wypadanie do 100 włosów dziennie. Problem pojawia się, gdy liczba ta zaczyna wzrastać.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów to stres, zła dieta – uboga w witaminy z grupy B i żelazo, ale też choroby zakaźne czy przewlekłe, które wiążą się z przyjmowaniem leków osłabiających włosy. Bez eliminacji czynnika pobudzającego ich utratę, nawet przyjmowanie najdroższych preparatów może nie przynieść efektu.

Przyczyny wypadania włosów

  • zła dieta braki witamin i mikro – oraz makroelementów np. cynku, żelaza,
  • niedoczynność i nadczynność tarczycy,
  • bulimi lub anoreksja,
  • nadmierne palenie papierosów,
  • środki antykoncepcyjne i leki przeciwzakrzepowe,
  • długotrwałe przeziębienie lub grypa, różnego rodzaju zakarzenia,
  • prostowanie włosów za gorącą prostownicą, 
  • suszeniewłosów za gorącym nadmuchem,
  • tapirowanie włosów,
  • częste farbowanie , rozjaśnianie , a w szczególności dekoloryzacja włosów,
  •  grzybica lub łojotokowe zapalenie skóry głowy,
  • duża ilość androgenów powodujących tzw. łysienie androgenne u kobiet, spadek poziomu estrogenów np. po menopauzie,
  • łysienie plackowate,
  • leki, zwłaszcza stosowane w chemioterapii nowotworów (tymczasowa utrata),
  • zatrucia metalami ciężkimi takimi jak rtęć, arsen,
  • nieodpowiednia fryzura tzn. zbyt ścisły kok czy koński ogon (naciąganie włosów prowadzi do podrażnienia mieszków włosowy),
  • brak odpowiedniej ilości białka w diecie,
  • poród – wypadanie włosów po porodzie związane jest ze spadkiem w organizmie poziomu estrogenów, jest to jednak tymczasowa utrata;
  • nadmierne przyjmowanie witaminy A (zarówno poprzez dietę jak i leki);
  • toczeń rumieniowaty skóry głowy,
  • choroby skóry głowy np. grzybica, 

Tak naprawdę, to tylko kilka z najczęściej spotykanych powodów wypadania włosów.  Samodzielne ustalenie dokładnej przyczyny jest bardzo trudne, dlatego jeśli zauważymy u siebie ten problem, warto udać się do lekarza, który zleci dodatkowe badania i  postawi diagnozę. Po ustaleniu przyczyny utraty włosów i jej eliminacji, odrastanie i odbudowa nie są natychmiastowe. Poszukując sposobu na wzmocnienie włosów często decydujemy się na kupno witamin i minerałów. W aptece możemy kupić bez recepty szereg suplementów pomagających wzmocnić włosy.

Domowe sposoby na wypadanie włosów.

Jednym z domowych sposobów na wypadanie włosów jest olejowanie włosów i skóry głowy. Pomocne w walce z nadmiernym łysieniem mogą okazać się olej kokosowy, olej łopianowy, oliwa z oliwek, olej z czarnuszki,olej z pokrzywy, olej z imbiru. Skuteczne bywa podgrzanie (bez doprowadzenia do wrzenia) ok. 1/4 szklanki oliwy z oliwek. Następnie ciepłą oliwę należy delikatnie wmasować w skórę głowy i pozostawić na ok. 15–20 minut. Potem wystarczy delikatnie, ale dokładnie rozczesać włosy, a oliwę zmyć sprawdzonym szamponem. Już kilka przeprowadzonych zabiegów daje pozytywne rezultaty.

Olej rycynowy. Regularne wmasowywanie go we włosy pobudza wzrost włosów. Doskonale sprawdza się także w przypadku brwi i paznokci. Buteleczka oleju rycynowego kosztuje ok. 5 zł.  

Siemienie lniane. Można stosować zewnętrznie na skórę głowy w postaci maseczki. Aby ją wykonać, należy gotować siemię lniane w gorącej wodzie przez ok. 15 minut, a następnie odcedzić. Uzyskaną w ten sposób papkę trzeba wmasować w skórę głowy. Zamiast maseczki, siemię lniane można spożyć w postaci zawiesiny, zalawszy łyżeczkę nasion gorącą wodą i odstawiwszy na noc.

Czosnek.  Nazywany naturalnym antybiotykiem czosnek, to lekarstwo nie tylko na przeziębienie, ale także na wypadające włosy. Wcierki wykorzystują zawarte w nim lotne związki siarkowe i bakteriobójcze, olejki eteryczne, błonnik, cukry, czy organiczne związki siarki, które stymulują porost włosów. By w pełni wykorzystać moc czosnku, należy go rozgnieść, a następnie raz w tygodniu wetrzeć w skórę głowy i odczekać 20 minut. Po tym zabiegu skórę i włosy dokładnie myjemy. 

Drożdże. Pół kostki drożdży wrzucamy do jednej szklanki wrzątku. Mieszamy, aby mikstura uzyskała jednolitą konsystencję. Później studzimy i pijemy. Ze względu na charakterystyczny smak drożdży możemy zacząć od mniejszej ilości picia. Dla mniej odważnych są drożdże w tabletkach. 

Maseczka miodowo-cynamonową. Wymieszać kilka kropel oliwy z oliwek z miodem i cynamonem i  nałożyć na skóręgłowy. Odczekać około 30 min i dokładnie umyć włosy. Można stosować 1-2 razy w tygodniu.

Napar z pokrzywy i skrzypu polnego. Można pić go codziennie przez miesiąc. Do większego kubka wsypać po 2-3 łyżeczki i pić po mału przez cały dzień. Ze względu na działanie moczopędne, należy stosować niewielkie dawki.

Cebula.  Bogata jest w witaminy i minerały, a także pozostałe związki działające prozdrowotnie. Zdaniem zwolenników medycyny naturalnej stosowanie cebuli może zmniejszyć, a nawet całkowicie zatrzymać wypadanie włosów. Aby wykonać maseczkę, należy przygotować dużą cebulę, dużą łyżkę oleju z łopianu, ewentualnie dużą łyżkę oliwy z oliwek. Przyda się także ręcznik i czepek kąpielowy. Najpierw cebulę należy utrzeć i wycisnąć z niej sok, następnie do soku dodać olej z łopianu lub oliwę z oliwek. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i nałożyć otrzymaną miksturę na głowę, dokładnie wcierając ją w skórę głowy. Po nałożeniu maseczki na głowę powinno założyć się czepek kąpielowy i owinąć go ręcznikiem. Osoby z suchymi włosami powinny trzymać maseczkę przez ok. 1 godzinę, a osoby z tendencją do tłustych włosów – ok. 2 godziny. Po upływie wskazanego czasu trzeba dokładnie umyć głowę niedrażniącym (najlepiej naturalnym) szamponem. Należy pamiętać, że intensywny zapach cebuli utrzymuje się tylko na mokrych włosach.

 

Co jeszcze jest istotne?

Walkę o mocne i gęste włosy warto zacząć od rutynowych działań. Przede wszystkim należy raz na zawsze pozbyć się prostych grzebieni. Do rozczesywania długich lub średnich włosów należy używać szerokich szczotek z naturalnym włosiem. Nie tylko lepiej radzą sobie ze splątanymi kosmykami, ale też nabłyszczają i wygładzają zniszczone pasma.

Włosom nie służy wysoka temperatura. Jeśli to niemożliwe, należy zmniejszyć poziom nagrzania prostownicy lub przełączyć suszarkę na tryb zimnego lub letniego nawiewu.

Starać się ostatnie płukanie włosów wykonać chłodną wodą. Zamyka ona wtedy łuski włosa, dzięki czemu pasma nabierają energii, są bardziej sprężyste i odzyskują blask. 

Regularne farbowanie lepiej pozostawić profesjonalistom. W salonach fryzjerskich można znaleźć mnóstwo metod, które łączą pielęgnację z koloryzacją. Warto poprosić o dodatkową ochronę typu Olaplex lub TCA. Domowe farbowanie w przypadku osłabionych, wątłych włosów może prowadzić nawet do łysienia.  

Regularnie poddawać się zabiegom nanoplasti, nanokeratyny czy keratynowego prostowania włosów. Podczas zabiegu do wnętrza włosa wprasowywana jest bomba regeneracyjna keratyn, aminokwasów i białek. Dzięki temu zawsze będziecie miały piękne, zdrowe i naturalnie proste włosy. Zapraszam na zabieg.

Jeśli chcesz więcej poczytać na temat przyczyn wypadania włosów, to ten artykuł powinien Cię zaciekawić